Bilety onlineMuzeum dostępne
Zmienione godziny otwarcia Muzeum Krakowa w okresie Nowego Roku i święta Trzech Króli Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

PRZEDSZKOLA

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną specjalnie dla przedszkolaków!

Pałac Krzysztofory

  • MOJA WŁASNA ŚWIĄTYNIA MUZ, CZYLI WARSZTATY MUZEALNICZE
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 5–6 lat
Czas trwania: 90 minut
  • edukacja artystyczna
  • edukacja historyczna
Co się robi w muzeum? Czym jest zabytek? Co można zobaczyć na wystawie? Czy przedmiotów na wystawie można dotykać? Podczas zajęć spróbujemy poszukać odpowiedzi na te pytania. Zaczniemy od spaceru po wystawie, gdzie zobaczymy elementy składowe ekspozycji (gabloty z zabytkami, podpisy) oraz sposoby ich aranżacji. Następnie wcielimy się w role muzealników i spróbujemy przygotować własne wystawy, do czego wykorzystamy kopie zabytków oraz pudełka, które posłużą nam jako ekspozytory. Uczestnicy będą musieli sami wymyślić tytuł wystawy, zrobić podpisy do zabytków (lub je narysować) oraz oprowadzić po ekspozycji pozostałe osoby (starsze dzieci). Podczas zajęć przewidziana jest wizyta na wystawie stałej Kraków od początku, bez końca.
Słowa kluczowe: ekspozycja, eksponat, pozwolenia i zakazy, zachowanie w muzeum, praca w muzeum, muzealnicy, wystawa

  • LEGENDY I ZWYCZAJE KRAKOWSKIE
Warsztaty teatralno-plastyczne dla dzieci w wieku 5–6 lat
Czas trwania: 90 minut
  • edukacja regionalna
Niewyjaśnione zjawiska, sploty tajemniczych zdarzeń i postaci, niezwykłość miejsc, a wszystko bierze swój początek w najodleglejszych, legendarnych początkach prastarego Krakowa. Warsztaty pozwalają dzieciom poznać bogaty świat legend i zwyczajów krakowskich, które tworzą magiczny obraz miasta. Podczas zajęć dzieci w aktywny i twórczy sposób uczestniczą w warsztatach poprzez udział w scenkach teatralnych. W drugiej części zajęć, w zależności od preferencji nauczyciela, wykonują prace plastyczne lub zwiedzają wybrane sale wystawy stałej Kraków od początku, bez końca (te, które dotyczą legend).
Słowa kluczowe: legendy, teatr, prawda i fikcja, przeszłość Krakowa, podziemia pałacu

  • ABC FECHTUNKU, CZYLI JAK KIEDYŚ WOJOWANO
Warsztaty bronioznawcze z zajęciami ruchowymi dla dzieci w wieku 5–6 lat
Czas trwania: 90 minut
  •  edukacja historyczna
Broń biała od zarania dziejów jest podstawowym narzędziem prowadzenia walki. Podczas warsztatów uczestnicy poznają historię, użycie i przeznaczenie poszczególnych przykładów broni od średniowiecza po powstanie kościuszkowskie oraz dowiedzą się, jaką rolę spełniał Kraków w trakcie konfliktów zbrojnych. Dla lepszego utrwalenia nabytej wiedzy uczestnicy będą mogli dotknąć prezentowanych eksponatów oraz uczestniczyć w ćwiczeniach mających na celu przybliżenie specyfiki posługiwania się bronią białą, czyli fechtunku.
Słowa kluczowe: broń biała, fechtunek, ćwiczenia fizyczne

Rynek Podziemny

  • POGROMCY LEGEND, CZYLI RÓŻNICA MIĘDZY BUJDĄ A HISTORIĄ
WERYFIKACJA ELEMENTÓW HISTORYCZNYCH W KRAKOWSKICH LEGENDACH
Lekcja interaktywna dla dzieci w wieku 5–6 lat
Czas trwania: 60–75 minut
  • edukacja historyczna
  • edukacja regionalna

Na zajęciach dzieci poznają trzy krakowskie legendy: o księciu Kraku, o hejnale granym z wieży kościoła Mariackiego i o dwóch braciach. Spotkają się ze Smokiem Wawelskim, odwiedzą osadę przed najazdem tatarskim i usłyszą pierwszą krakowską opowieść kryminalną. Niczym detektywi postarają się odszukać we wszystkich opowieściach „ziarnko prawdy”. Efekty poszukiwań mogą okazać się zaskakujące!
Słowa kluczowe: Smok Wawelski, najazd tatarski, hejnał, kościół Mariacki, legendy

  • CO SIĘ KRYJE POD RYNKIEM? TAJEMNICE ARCHEOLOGII
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 5–6 lat
Czas trwania: 70 minut
  • edukacja historyczna
Kim jest i jak pracuje archeolog? Czy pędzelek jest mu potrzebny do malowania? W czasie zajęć dzieci będą miały okazję odkryć tajemnice skrywane pod powierzchnią Rynku Głównego i wiele dowiedzieć się o historii Krakowa i jego mieszkańców. Na zakończenie spróbują rozwiązać specjalne zadanie archeologiczne.
Słowa kluczowe: archeolog, antropolog, rekonstrukcja, świadek archeologiczny, historia

Celestat

  • OD LOKACJI DO FORTYFIKACJI, CZYLI JAK W KRAKOWIE MURY BUDOWANO
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 5–6 lat
Czas trwania: 70–90 minut
  • edukacja historyczna
  • edukacja artystyczna
Uczestnicy poznają krótką historię lokacji Krakowa, która zapoczątkowała proces budowy miejskich fortyfikacji, a także funkcję i lokalizację najważniejszych średniowiecznych budowli. Następnie wcielą się w rolę budowniczych i na podstawie historycznych ilustracji wzniosą z kloców średniowieczne miasto na wielkoformatowej mapie Krakowa.
Słowa kluczowe: średniowiecze, lokacja, miasto, rynek, ratusz, mury miejskie

  • W CIENIU WIEŻ OBRONNYCH, CZYLI JAK DAWNIEJ WOJOWANO
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 5–6 lat
Czas trwania: 70–90 minut
  • edukacja historyczna
Na zajęciach uczestnicy poznają dawne sposoby zdobywania i obrony murów oraz uzbrojenie – zarówno atakujących, jak i obrońców, w tym repliki: mieczy, kuszy oraz machin oblężniczych, na czele z katapultą. W części praktycznej dzieci budują własną twierdzę obronną lub przygotowują kartonowy model zbroi.
Słowa kluczowe: średniowiecze, obronność miejska, broń biała, katapulta

Muzeum Nowej Huty

  • OPOWIEŚCI Z NOWEJ HUTY
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 5–6 lat
Czas trwania: 60–75 minut (do uzgodnienia)
  • edukacja historyczna
  • edukacja regionalna
Tereny dzisiejszej Nowej Huty zamieszkiwane były przez ludzi od niepamiętnych czasów. Przez stulecia pojawiło się wiele legend nawiązujących do postaci i zdarzeń znanych z historii tych miejsc. Opowieści o legendarnej Wandzie i usypanym dla niej kopcu, o czarownicy z Mistrzejowic czy krzesławickim koniu wprowadzą dzieci w tajemniczy klimat dawnych wieków. Uczestnicy zajęć nie tylko poznają te legendy, ale także wykonają zadania plastyczne związane z ich bohaterami.
Słowa kluczowe: legendy nowohuckie, Wanda, koń z Krzesławic, krucyfiks z Mogiły, czarownica z Mistrzejowic

  • ZBUDUJ Z NAMI NOWĄ HUTĘ
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 5–6 lat
Czas trwania: 60–75 minut (do uzgodnienia)
  • edukacja historyczna
  • edukacja artystyczna
Uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi architektury Nowej Huty, a następnie wykonują makietę własnego miasta z wykorzystaniem wskazówek prowadzącego, wiedzy zdobytej na początku spotkania oraz materiałów przygotowanych przez muzeum. Aby wykonać zadanie, należy podejmować odpowiednie decyzje i współpracować ze sobą, dzieląc się obowiązkami.
Słowa kluczowe: PRL, urbanistyka, projektowanie przestrzenne, Tadeusz Ptaszycki, makieta

Muzeum Podgórza

  • Z KOPCA TAJEMNIC, ZE SKARBCA PODGÓRSKICH LEGEND
Lekcja muzealna
Czas trwania: 60–90 minut
Uwaga: zajęcia dostępne również w języku angielskim.
  • edukacja historyczna
  • edukacja regionalna
Podgórskie legendy to świat pełen fantazji, niesamowitych, a niekiedy mrożących krew w żyłach opowieści oraz wydarzeń, których bohaterami są zarówno postacie historyczne, jak i legendarne. W czasie zajęć dzieci przeniosą się w krainę wyobraźni, w której można będzie spotkać księcia Kraka, Pana Twardowskiego i tajemniczą księżniczkę z Krzemionek, ale też spróbujemy odszukać znajdujące się w legendach „ziarnko prawdy”. Na zakończenie, korzystając z wiedzy zdobytej na lekcji, przygotujemy własne ilustracje do jednej z poznanych legend. Ale uwaga, nie będą to takie zwykłe rysunki!
Słowa kluczowe: legenda, kopiec Kraka, Pan Twardowski, archeologia, historia, tradycja

  • PODGÓRSKIE BIURO PROJEKTOWE
Warsztaty edukacyjne
Czas trwania: 60–90 minut
  • edukacja artystyczna
Wszystko, co nas otacza, zostało przez kogoś zaprojektowane. Ubrania które nosimy, zabawki, którymi się bawimy, nawet nasze domy i… Muzeum Podgórza. W czasie zajęć przyjrzymy się prezentowanym na wystawie przedmiotom produkowanym w podgórskich fabrykach, a także oryginalnym opakowaniom i innym ciekawym obiektom, które powstały w Podgórzu. Na ich przykładzie opowiemy o zasadach projektowania, a także opowiemy o różnych motywach zdobniczych i formach. W części warsztatowej dzieci wcielą się w prawdziwych projektantów i zaprojektują własne opakowanie. A na co? To już pozostawimy wyobraźni uczestników.
Słowa kluczowe: projekt, projektant, fabryka, ornament roślinny, ornament geometryczny, logo, znak firmowy

Kamienica Hipolitów

  • MODOWY ZAWRÓT GŁOWY
Lekcja muzealna
Czas trwania: 60 minut
Uwaga: zajęcia realizowane są w sali edukacyjnej.
  • edukacja historyczna
  • edukacja artystyczna
Ewolucja mody w XIX wieku nierozerwalnie połączona była z ówczesnymi wydarzeniami dziejowymi. Dlaczego zrezygnowano z przepychu dworu Ludwika XVI? Skąd inspiracje antykiem? Jak to było naprawdę z krynoliną? Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie na zajęciach poświęconych modzie w XIX wieku. Na zajęciach wykorzystamy ryciny modowe oraz akcesoria, takie jak: elementy strojów, błyszcząca biżuteria, elegancki frak czy gustowna torebka. W trakcie warsztatów uczestnicy wykonają własne projekty strojów.
Słowa kluczowe: moda, historia mody, historia obyczajów, XIX wiek, strój

  • W RYTMIE WALCA, CZYLI BALE I ZABAWY W DAWNYM KRAKOWIE
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 3–6 lat  
Czas trwania: 60–90 minut
Uwaga: zajęcia realizowane są w sali edukacyjnej.
  • edukacja historyczna
Ponad sto lat temu, podobnie jak współcześnie, okres karnawału był okazją do hucznych zabaw i uroczystych balów. Zarówno arystokracja, jak i mieszczanie z wielką pieczołowitością przygotowywali się do rozmaitych zabaw, bądź to w celach towarzysko-rozrywkowych, bądź… dla znalezienia dobrych kandydatów i kandydatek na męża lub żonę. W trakcie warsztatów dzieci dowiedzą się m.in.: jak przygotować się do balu i co na siebie włożyć, jak wykonać modną fryzurę za pomocą lokówki, co zrobić z uszkodzoną lub ubrudzoną w czasie balu suknią, czy wachlarz służył tylko do wachlowania oraz po co pannie karnet balowy i co to właściwie jest. Uczestnicy warsztatów będą również mieli okazję stworzyć własne karnawałowe maski, kotyliony oraz zaprojektować niepowtarzalny wachlarz lub ozdobną muchę.
Słowa kluczowe: historia, historia codzienności, historia zabawy, karnawał, XIX wiek, bal maskowy, kotylion

Rydlówka

  • SKRZYNIA JAK MALOWANA
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 5–6 lat
Czas trwania: 60–75 minut
  • edukacja historyczna
  • edukacja regionalna
W dawnym podkrakowskim domu skrzynia stanowiła mebel wielofunkcyjny. Służyła nie tylko do przechowywania ubrań czy cennych przedmiotów, ale była też „pudłem do przeprowadzki”, które panna młoda zabierała ze sobą do nowego domu, a nawet stołem, łóżkiem czy ławą! Zapraszamy na zajęcia, podczas których dzieci dowiedzą się, jak wyglądała i czemu dokładnie służyła tradycyjna skrzynia krakowska oraz jakie skarby w niej przechowywano. Następnie wykonają własne skrzynie na skarby, które zabiorą ze sobą do domu.

Słowa kluczowe: folklor, rękodzieło, obrzędy, wieś, historia

  • CO KRYJE SKRZYNIA? PO CO PANNIE KORONA?
Warsztaty z elementami questingu dla dzieci w wieku 3–6 lat
Czas trwania: 45–60 minut
Uwaga: zajęcia dostępne również w języku angielskim.
  • edukacja historyczna
  • edukacja regionalna
Uczestnicy będą mogli nie tylko zwiedzić Rydlówkę, dowiadując się, co to za miejsce i z jakimi wydarzeniami się wiąże, ale przede wszystkim odkryć różne jej tajemnice. Uwaga dzieci skoncentruje się na najsłynniejszym polskim weselu. Porozmawiamy o zwyczajach i obrzędach weselnych. Uczestnicy odkryją, dlaczego kiedyś panna młoda płakała, czym była korona kwietna, a czym czepiec oraz co cennego skrywała skrzynia krakowska. Wspólnie zaśpiewamy i może nawet zatańczymy podczas odtwarzania zabaw weselnych.
Słowa kluczowe: folklor, zwyczaje, obrzędy, wieś, historia, sztuka

Thesaurus Cracoviensis

  • MISJA – DETEKTYW
Interaktywne zwiedzanie magazynu dla dzieci w wieku 5–6 lat
Czas trwania: 90 minut
  • edukacja artystyczna
W muzealnym skarbcu pełnym tajemnic na uczestników czeka wiele wyzwań! Za pomocą detektywistycznego sprzętu, sprytu i wrodzonej dociekliwości, a czasem odrobiny szczęścia, tajni wywiadowcy mogą rozwiązać niejedną zagadkę. Podczas zajęć uczestnicy zwiedzą muzealny magazyn i wcielą się w rolę detektywów, odkrywając tajemnice zgromadzonych tam obiektów.
Słowa kluczowe: detektyw, poszukiwanie, zagadki, współpraca, skarby, artefakt

  • BUDUJEMY SKARBIEC
Warsztaty dla dzieci w wieku 5–6 lat
Czas trwania: 90 minut
  • edukacja artystyczna
W czasie zajęć dzieci zapoznają się z funkcją skarbca w czasach historycznych oraz Thesaurusa Cracoviensis, czyli współczesnego Krakowskiego Skarbca, w którym znajduje się muzealny magazyn. W części praktycznej uczestnicy wspólnie wybudują skarbiec, dla którego Thesaurus będzie przykładem pod względem formy, i wypełnią go własnoręcznie wykonanymi skarbami, powstałymi w oparciu o to, co zobaczyli.
Słowa kluczowe: skarbiec, magazyn, budowanie, kreatywność, artefakt

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego

  • ABY W BRZUCHACH NIE BURCZAŁO – TAJEMNICE WOJSKOWEJ KUCHNI
Warsztaty edukacyjne
Czas trwania: 90 minut
  • edukacja historyczna

W czasie zajęć realizowanych w jednym z fortów Twierdzy Kraków uczestnicy przeniosą się do odległych czasów, gdy w budynku tym stacjonowali żołnierze armii austro-węgierskiej. Wizyta w Forcie Jugowice pomoże odpowiedzieć na pytania związane z kuchnią żołnierską. Skąd armia brała zaopatrzenie dla swoich żołnierzy? Jak wyglądał jadłospis przeciętnego szeregowca? Czy wojskowi dobrze się odżywiali? Jak radzono sobie z brakami jedzenia podczas wojny i kto czyhał na dobra schowane w fortecznych magazynach? Na zakończenie zajęć uczestnicy wczują się w rolę aprowizatorów – wojskowych kucharzy i przygotują pyszne podpłomyki!
Słowa kluczowe: życie żołnierskie, aprowizacja, kuchnia polowa, Twierdza Kraków, armia Austro-Węgier

 

  • ZWIERZĘCY KOMPANI W OKOPACH
Lekcja muzealna
Czas trwania: 60 minut
  • edukacja historyczna
Zapraszamy na lekcję historii poprowadzoną z nietypowej, bo zwierzęcej perspektywy. Czy zwierzęta służyły w szeregach armii? Skąd gołębie pocztowe wiedziały, gdzie lecieć? Jaką rolę w fortach Twierdzy Kraków pełniły koty? Jakie zwierzęta towarzyszyły żołnierzom w okopach i jak były przez nich traktowane? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w czasie zajęć rozgrywających się w Forcie 52a Jugowice, budowli pełnej tajemniczych zakamarków, w których można odnaleźć ślady po futrzanych mieszkańcach twierdzy. W czasie lekcji zostaną wykorzystane zdjęcia i materiały archiwalne.
Słowa kluczowe: zwierzęta, życie żołnierskie, I wojna światowa, Twierdza Kraków, armia Austro-Węgier

OFERTA OKAZJONALNA

ZIMA

SZOPKA KRAKOWSKA
Warsztaty plastyczne
Pałac Krzysztofory/Dom Zwierzyniecki
Czas trwania: 90 minut
  • edukacja regionalna
  • edukacja artystyczna
Uwaga: zajęcia przeprowadzane są w okresie Świąt Bożego Narodzenia (Dom Zwierzyniecki) i w czasie otwarcia Pokonkursowej Wystawy Szopek Krakowskich (Pałac Krzysztofory).

Tradycja budowania szopki krakowskiej – inspirowanego miejską architekturą „pałacyku” z drewna i staniolu – wywodzi się z przedmieść Krakowa. Tamtejsi murarze i robotnicy budowlani tworzyli szopki bożonarodzeniowe, z którymi odwiedzali później mieszczańskie domy, odgrywając jasełka. Tak oto narodziła się charakterystyczna odmiana tych konstrukcji określana mianem szopki krakowskiej. Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z historią oraz kolejnymi etapami budowy szopki krakowskiej, a także charakterystycznymi metodami i technikami ich powstawania. W drugiej części zajęć uczestnicy zaprojektują własną szopkę, twórczo przetwarzając zdobytą uprzednio wiedzę i wykorzystując, w zależności od wieku, różne techniki i metody pracy twórczej.
Słowa kluczowe: tradycja, szopka krakowska, staniol, konkurs szopek

  • ŚWIAT NA CHOINCE
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 5–6 lat
Dom Zwierzyniecki
Czas trwania: 90 minut
Uwaga: warsztaty przeprowadzane są w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
  • edukacja regionalna
  • edukacja artystyczna
Zgodnie z tradycją w przedmiejskich domach ozdoby choinkowe wykonywano własnoręcznie. W listopadowe i grudniowe wieczory dzieci pod okiem dorosłych przygotowywały zabawki i dekoracje, które ozdabiały później świąteczne drzewka. Podczas zajęć uczniowie poznają dawne zwyczaje związane z bożonarodzeniowymi sposobami dekorowania domu oraz przygotowują tradycyjne zabawki choinkowe z papieru, bibuły i naturalnych materiałów, takich jak: szyszki, słoma, orzechy czy opłatek.
Słowa kluczowe: Boże Narodzenie, tradycja, zwyczaje, ozdoby choinkowe, rękodzieło

                                                           
                                                           WIOSNA

  • ŚWIĄTECZNY KOGEL-MOGEL, CZYLI WIELKANOC PO KRAKOWSKU
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 5–6 lat
Czas trwania: 90 minut
Pałac Krzysztofory
Uwaga: warsztaty przeprowadzane są w okresie Świąt Wielkanocnych.
  • edukacja regionalna
  • edukacja artystyczna
Zajęcia, w trakcie, których dzieci poznają różnorodność zwyczajów i obrzędów związanych ze świętami Wielkiejnocy. Począwszy od Niedzieli Palmowej, przez obchody Wielkiego Tygodnia, po zwierzyniecki odpust Emaus i prasłowiańską Rękawkę pod kopcem Krakusa. Uczestnicy dowiadują się również, kim są: siuda baba, pucherok czy dziady śmigustne. W części praktycznej dzieci wykonują prace plastyczne – ozdabiają jajka wielkanocne.
Słowa kluczowe: tradycja, Wielkanoc, pucheroki, Emaus, Rękawka, pisanki

  • EMAUS NA ZWIERZYŃCU: DRZEWKA
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 5–6 lat
Czas trwania: 90 minut
Dom Zwierzyniecki
  • edukacja regionalna
  • edukacja artystyczna
Uwaga: warsztaty przeprowadzane są w okresie Świąt Wielkanocnych.

Emaus to tradycyjny zwierzyniecki odpust, który na stałe wpisał się w wielkanocne zwyczaje Krakowa. Na emausowych kramach sprzedaje się charakterystyczne zabawki, takie jak gliniane ptaszki czy drzewka życia. Podczas zajęć dzieci poznają nie tylko najważniejsze wielkanocne tradycje Zwierzyńca, ale także innych części Krakowa: oprócz Emausu również Rękawkę oraz Pucheroki. Następnie przygotowują własne, ale tradycyjne drzewko emausowe lub inną wybraną zabawkę odpustową.
Słowa kluczowe: Wielkanoc, Emaus, tradycja, zwyczaje, święta, konkurs, drzewko emausowe

  • ABECADŁO NIEPODLEGŁOŚCI
Warsztaty edukacyjne
Czas trwania: 90 minut dla dzieci w wieku 5–6 lat
Pałac Krzysztofory
  • edukacja historyczna
  • edukacja artystyczna

Warsztaty przybliżające dzieciom podstawowe zagadnienia z zakresu edukacji patriotycznej. Uczestnicy zdobywają wiedzę na temat symboli narodowych – polskiego hymnu, flagi oraz godła. Zapoznają się z wybranymi eksponatami ze zbiorów Muzeum Krakowa nawiązującymi do tematu spotkania. Ponadto dowiadują się, jakie znaczenie ma niepodległość i co to znaczy być patriotą. W części warsztatowej dzieci wykonują kokardy narodowe (kotyliony) będące jednym z narodowych symboli Polaków.
Słowa kluczowe: hymn, godło, flaga, Mazurek Dąbrowskiego, kokarda narodowa, mundury

  • LAJKONIK – KONIK ZWIERZYNIECKI
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 5–6 lat
Czas trwania: 90 minut
Dom Zwierzyniecki
Uwaga: warsztaty przeprowadzane są w okresie maj–czerwiec.
  • edukacja regionalna
  • edukacja artystyczna
Lajkonik, czyli Konik Zwierzyniecki, to krakowska tradycja wywodząca się ze Zwierzyńca. Warsztaty związane są bezpośrednio z dorocznymi harcami Lajkonika w oktawę Bożego Ciała. Podczas zajęć dzieci poznają genezę tego zwyczaju, skład drużyny Lajkonika oraz elementy jego stroju. Uczą się też tradycyjnej piosenki „Lajkoniku, laj, laj…” i wykonują elementy plastyczne związane z postacią Konika Zwierzynieckiego. Zajęcia kończy wspólna zabawa z wykorzystaniem lajkonikowej buławy.
 tradycja, zwyczaje, niematerialne dziedzictwo, krakowski folklor, włóczkowie, flisacy, Zwierzyniec
                                                             
                                                               JESIEŃ
  • ABECADŁO NIEPODLEGŁOŚCI
Warsztaty edukacyjne
Czas trwania: 90 minut dla dzieci w wieku 5–6 lat
Pałac Krzysztofory
  • edukacja historyczna
  • edukacja artystyczna
Warsztaty przybliżające dzieciom podstawowe zagadnienia z zakresu edukacji patriotycznej. Uczestnicy zdobywają wiedzę na temat symboli narodowych – polskiego hymnu, flagi oraz godła. Zapoznają się z wybranymi eksponatami ze zbiorów Muzeum Krakowa nawiązującymi do tematu spotkania. Ponadto dowiadują się, jakie znaczenie ma niepodległość i co to znaczy być patriotą. W części warsztatowej dzieci wykonują kokardy narodowe (kotyliony) będące jednym z narodowych symboli Polaków.
Słowa kluczowe: hymn, godło, flaga, Mazurek Dąbrowskiego, kokarda narodowa, mundury

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!