Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

Oferta edukacyjna Apteki pod Orłem

Warsztaty i zajęcia edukacyjne

Niemiecki antysemityzm – podstawy ideologiczne i rozwój
Opis zajęć: Jednym z filarów ideologii narodowo-socjalistycznej były rasizm i antysemityzm. Już na początku lat 20. Adolf Hitler, stojący ówcześnie na czele stosunkowo niewielkiej liczebnie partii NSDAP, opierał swoje wystąpienia i poglądy o rasistowskie i antysemickie hasła, które znajdowały podatny grunt pośród udręczonego kryzysem gospodarczym społeczeństwa niemieckiego.
Grupa odbiorców: młodzież

Izolacja i eksterminacja – powstanie i likwidacja gett
Opis zajęć: Jednym z nieodłącznych, a przy tym najbardziej rozpoznawalnych aspektów niemieckiej okupacji było tworzenie przez okupantów ,,żydowskich dzielnic mieszkaniowych”, czyli gett. Sam pomysł tworzenia tego typu dzielnic nie był nowy, a pierwsze getto powstało w 1516 roku, kiedy to w Wenecji odizolowano Żydów od chrześcijan. Podczas II wojny światowej Niemcy zorganizowali kilkaset gett na samych okupowanych ziemiach polskich. Nie były one jednak – jak mieli nadzieję sami ich mieszkańcy – kresem cierpień i upokorzeń, lecz jedynie etapem pośrednim
na drodze do Zagłady.

Dzieciństwo w getcie
Opis warsztatów: Los dzieci podczas II wojny światowej wzbudza w nas najsilniejsze emocje. Jest to szczególnie zauważalne wtedy, gdy uzmysłowimy sobie, że niejednokrotnie to właśnie na dzieciach, 9-10 letnich, spoczywał ciężar utrzymania swoich rodzin w getcie. Można więc powiedzieć, że nie miały one dzieciństwa – dorosnąć musiały z dnia na dzień. Powodem tego był głód, śmierć i cierpienie.

Cena warsztatów:
100 zł od grupy + 5 zł od uczestnika (dla grup szkolnych)
15 zł od uczestnika (dla osób indywidualnych)

Spacery edukacyjne

Polska kultura w ogniu wojny
Podczas spaceru uczestnicy poznają burzliwą historię ołtarza mariackiego, Hołdu pruskiego czy Damy z gronostajem. W trakcie wycieczki zostanie przedstawiona sytuacja polskiej kultury i nauki – wędrując po dzielnicy akademickiej poznacie historię profesorów aresztowanych w ramach Sonderaktion Krakau czy działalności nazistowskiego ,,uniwersytetu” – Institut für Deutsche Ostarbeit.

Architektoniczne przemiany Krakowa w okresie II wojny światowej
Podczas spaceru uczestnicy poznają historię jedynego w pełni ukończonego przez okupantów osiedla dla Niemców, zmian w przestrzeni Rynku Głównego oraz przeobrażeń na wzgórzu wawelskim i w jego bezpośredniej okolicy. Ponadto postaramy sobie odpowiedzieć na niełatwe pytanie: co zawdzięczamy Niemcom? A tym samym, jak powinniśmy radzić sobie z trudnym dziedzictwem pozostawionym przez okupantów.
Grupa odbiorców: mieszkańcy Krakowa, przewodnicy, młodzież i dorośli

Spacer edukacyjny po terenie dawnego krakowskiego getta
Teren krakowskiego getta – dzisiaj stanowiącego integralną i niepozorną część Podgórza – był niemym świadkiem niemieckiego okrucieństwa podczas II wojny światowej. Mimo upływu 80 lat na terenie dawnej żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej wciąż znajdują się budynki, które pamiętają tamten czas. Podczas spaceru uczestnicy nie tylko będą mogli poznać historię krakowskiego getta, ale również jego mieszkańców i miejsc pamięci.

Cena spacerów:
100 zł od grupy + 5 zł od uczestnika (dla grup szkolnych)
15 zł od uczestnika (dla osób indywidualnych)

Informacja i rezerwacja zajęć:

Apteka pod Orłem
pl. Bohaterów Getta 18