Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

Od ucznia do mistrza. Rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego wpisanego na listę UNESCO

Celem projektu jest rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego i doskonalenie rzemiosła przez osoby, które odkryły w sobie pasję tworzenia szopek i uczą się je budować bez względu na wiek.

Muzeum Krakowa opiekuje się szopkarstwem i jego depozytariuszami poprzez prowadzenie na wysokim poziomie Konkursu Szopek Krakowskich. Muzeum popularyzuje tę krakowską tradycję w Polsce i na świecie, wykorzystując coraz nowocześniejsze narzędzia i środki przekazu. Równocześnie na coraz większą skalę szkoli dzieci i młodzieży oraz przygotowuję różnorodne materiały inspirujące zainteresowanie tym tradycyjnym rzemiosłem. To bogactwo inspiracji zostanie zachowane poprzez druk katalogu szopek z wystawy oraz wywiady z szopkarzami. Wszystkie działania mają na celu dbałość i kultywowanie fenomenu szopkarstwa krakowskiego, wyjątkowego na skalę światową dziedzictwa, które jest pierwszym polskim zjawiskiem wpisanym na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa kulturowego Ludzkości UNESCO.

Wartość dofinansowania: 110 000 zł; całkowita wartość zadania: 211 000 zł

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

80. konkurs Szopek Krakowskich. Katalog wystawy pokonkursowej