Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Program kulturalno-edukacyjny Średniowiecze da się lubić!

Wartość dofinansowania: 95 000 zł; całkowita wartość zadania: 198 225,00 zł

Muzeum Krakowa od 20 lat organizuje spotkania z kulturą średniowiecza w Barbakanie. Tegoroczny program „Średniowiecze da się lubić!” to wszystkie wakacyjne soboty, w czasie których odbywają się spotkania z żywą historią. Spotkania te kierowane są głównie do rodzin z dziećmi, ale także do osób niepełnosprawnych, gdzie każdy ma możliwość poznawania kultury średniowiecza bez mała wszystkimi zmysłami – można dotknąć replik uzbrojenia, sprzętów i narzędzi, poczuć zapach gotującej się w kociołku strawy, usłyszeć szczęk mieczy i młotów kowalskich, świst lecącej strzały czy specyficzne dźwięki historycznych instrumentów muzycznych. Można zobaczyć jak barwne było średniowiecze, a dodatkowe prelekcje upowszechniają dorobek rodzimej kultury i podnoszą tożsamość historyczną poprzez upamiętnienie polskiego dziedzictwa epoki średniowiecza – kiedy rodziła się Polska państwowość i tworzyły zręby narodu polskiego.
W programie wyjątkowe miejsce zajmuje również muzyka inspirowana średniowiecznym brzmieniem, obecna podczas każdego eventu. Dodatkowo w wybranych terminach wydarzenie oferuje koncerty na żywo – cenionych zespołów czerpiących z kultury średniowiecza. Ponadto zorganizowane są prelekcje o dawnych instrumentach, pokazy i warsztaty tańca średniowiecznego. Poprzez udział w wydarzeniu grup rekonstrukcji historycznej cykl „Średniowiecze da się lubić” integruje środowisko i buduje aktywne więzi współpracy pomiędzy podmiotami Kulturalnymi (Muzeum), a lokalnymi grupami społecznymi (rekonstruktorzy), co sprzyja propagowaniu wiedzy o historii początków Polski.