Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów - zobowiązanie takie nakłada na nas „ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” z 29 września 2022 r. Więcej informacji w zakładce AKTUALNOŚCI.
Strona korzysta z ciasteczek!

Zachowanie tradycji szopkarstwa krakowskiego

Projekt ma na celu podjęcie różnorodnych działań, które ułatwią kontynuację prac nad zachowaniem, dokumentowaniem i popularyzacją fenomenu szopkarstwa krakowskiego jako zjawiska niematerialnego dziedzictwa.

  • Wartość dofinansowania: 70 000 zł; całkowita wartość zadania: 178 300,00 zł
  • Projekt ma na celu podjęcie różnorodnych działań, które ułatwią kontynuację prac nad zachowaniem, dokumentowaniem i popularyzacją fenomenu szopkarstwa krakowskiego jako zjawiska niematerialnego dziedzictwa. Tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Muzeum Krakowa już od wielu lat opiekuje się szopkarstwem i jego depozytariuszami poprzez prowadzenie na wysokim poziomie kolejnych edycji Konkursu Szopek Krakowskich z wynagradzaniem najlepszych twórców. Muzeum popularyzuje tę krakowską tradycję w Polsce i na świecie, a także edukuje dzieci i młodzież oraz wskazuje ścieżki do zainspirowania się z tym rzemiosłem. To bogactwo inspiracji pragniemy chwycić i zatrzymać na dłużej poprzez druk katalogu szopek z wystawy pokonkursowej.

Godło i flaga Polski

Godło i flaga Polski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury