Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

Konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską

Zachowanie tradycji szopkarstwa krakowskiego

• Wartość dofinansowania: 50 000 zł, całkowita wartość zadania: 130 100 zł
  • Celem projektu jest kontynuowanie zadań dążących do zachowania, dokumentowania oraz popularyzacji fenomenu szopkarstwa krakowskiego w trudnym postpandemicznym czasie. To niezwykłe na skalę światową dziedzictwo jest pierwszym polskim zjawiskiem wpisanym na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Muzeum Krakowa już od wielu lat opiekuje się szopkarstwem i jego depozytariuszami poprzez prowadzenie na wysokim poziomie kolejnych edycji Konkursu Szopek Krakowskich z wynagradzaniem najlepszych twórców. Muzeum popularyzuje tę krakowską tradycję w Polsce i na świecie, a także edukuje dzieci i młodzież oraz wskazuje ścieżki do zainspirowania się z tym rzemiosłem. To bogactwo inspiracji pragniemy uchwycić i zatrzymać na dłużej poprzez druk katalogu szopek z wystawy pokonkursowej. A ile w szopce jest Krakowa będzie się można również przekonać podczas barwnego spaceru „Wokół szopki”, który wyruszy w Święto Trzech Króli szlakiem szopek usytuowanych w przestrzeni miasta.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Flaga oraz godło Polski