Zakup dzieł sztuki służących rozbudowie regionalnej kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Krakowa

• Wartość dofinansowania 50 000 zł; całkowita wartość zadania 92 820 zł
  • Zadanie obejmuje zakup regionalnej kolekcji dzieł sztuki współczesnej artystów związanych ze środowiskiem krakowskim, tworzących obrazy oddające charakter miasta, utrwalające jego historię. W ramach zadania planuje się zakup wybranych dzieł Jacka Sroki, Mariana Siwka oraz jego córki Iwony Siwek-Front, a także dzieła Leszka Sobockiego. Wymienieni artyści należą do grona znanych krakowskich twórców. Treści zawarte w ich pracach wiążą się z życiem społecznym, obyczajowym i politycznym Krakowa. Są dokumentem czasów z pozycji sztuki i wyrażonej językiem sztuki. Każde z nich stworzyło zindywidualizowany styl. Zaproponowane do zakupu dzieła stanowią uzupełnienie kolekcji sztuki niezależnej z lat osiemdziesiątych będącej w posiadaniu Muzeum Krakowa. Muzeum posiada niewielki lecz reprezentacyjny zbiór dzieł z tego czasu. Zakup nowych prac stanowiłby pożądane jej uzupełnienie o muzealia ukazujące stan wojenny tym razem z perspektywy życia prywatnego, grafiki ulicznej i czasów przełomu 1989.

Godło i flaga Polski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego