Ustawienia prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Szopkarskie rody. Przeszłość przyszłości dla rozwoju rzemiosła szopkarstwa krakowskiego

Dofinansowanie 110 000 zł wartość projektu 230 000 zł.

Celem projektu jest rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego, które jest pierwszym polskim zjawiskiem wpisanym na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa kulturowego Ludzkości UNESCO w 2018 r. Muzeum Krakowa opiekuje się szopkarstwem i jego depozytariuszami poprzez organizowanie corocznie Konkursu Szopek Krakowskich i wystawy pokonkursowej, a także liczne działania promujące szopkarstwo krakowskie. Poprzez przygotowanie inspirujących materiałów, jak wywiady z szopkarzami ze znanych rodów szopkarskich czy organizację warsztatów szopkarskich dla wszystkich grup wiekowych – od dzieci, poprzez młodzież do dorosłych, a także rodzin, Muzeum chce, aby tradycje i pasja do szopkarstwa przenikały do nowych krakowskich rodzin, w których te zainteresowania pozostaną i będą dalej przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego